Veronika

Autor: Alena Knoblochová | 8.7.2013 o 21:47 | (upravené 8.7.2013 o 22:51) Karma článku: 7,72 | Prečítané:  427x

Pozberané príbehy žien...prečo o nich chcem písať? Je to akási vnútorná potreba, nutkanie...povedať nahlas, čo ostatní rozprávajú bez slov medzi sebou....

Veronika sa zaľúbila a vydala....

Dievča z dediny, zaľúbené do šviháka, ktorého stretla kdesi na hodovej veselici. Rodičia už starli a boli radi, že ich najstaršia dievka si našla poriadneho chlapa. Tak totiž na každého pôsobil. Vysoký, driečny, s mocnými ručiskami, ktoré isto vedia robotu poriadne vyobracať. Čo na tom, že si občas trochu uhol.

"Kto sa narobí, ten si zaslúži." akési nepísané pravidlo slovákov. (Nevravím, že všetkých).

Po svadbe sa tak troch začal viac ukazovať v pravom svetle a veru..nebol to žiadny jemný človek. Drsnosť reči sa začala čoraz viac prejavovať aj v činoch a neraz sa stalo, že v opilosti siahol rokou na svoju mladú žienku.

Veronika si aj poplakala a utekala k mamke s plačom slzy utierať do zástery, no veľmi jej to nepomohlo. Hoci mamička by sa aj dcéry zastala otecko bol prísny. 
"Veronka, nuž, asi si si zaslúžila, že ťa musel muž usmerniť." Slová od otecka pichli pri srdci a tak sa Veronka čoraz menej utiekala k rodičom. Vedela, že by nepochodila. Rodičia jej bohužiaľ čoskoro zomreli.

Prišli deti. Prvý chlapec, a obrovská pýcha, že syn je na svete. Oslavy bujaré a pilo sa veľmi.

Vtedy sa to stalo po prvýkrát. Možno v opilosti, potlačovanej agresii... možno po dlhom odriekaní...a zrejme všetko dokopy...Veroniku vlastný muž znásilnil...

Obrovský šok...a ticho...ukrývaná hanba - stud...silný strach a bolesť...bolesť tela aj duše...

A potom sa to akosi stávalo častejšie....po chlacovi prišli dve dcérky a chlap viac pil...radosť z prvého syna ochabla a akysi prapodivný odpor k dievčatkám narastal. A násilie voči vlastnej žene sa stupňovalo.

Detičky vyrastali v stiesnenej atmosfére. Matka zo strachu unikala do kostola, kde nachádza aspon krátku chvíľku kľud. Deti sa vždy tisli k nej. Vedeli, že doma ich čaká len krik a pach opitého otca...a deti rástli....a začínali chápať, čo sa deje za dverami rodičovskej spálne, kde otec bijúc vlastnú ženu násilím si vyžaduje od nej manželské povinnosti.

Veronika to znáša v tichosti a ani vlastnej sestre sa nezdôverí. Jej sestra to vidí..vidia to všetci... no nik, nik nezareaguje. Taká to bola doba...mlčky znášala svoj osud....modlila sa.....jej duša pomaličky chradla.....až....

Raz sa vrátila z kostola s ddeťmi trochu neskôr a našla svojho muža už spiaceho na stole. Vydýchla si, že dnes už neublíži, keď spí, nik ho nesmie rušiť.

Ráno však muž stále ležal na stole....divná predtucha vo Veronike rástla a .....naplnila sa! Muž bol mŕtvy!

Je to smutné, ale zároveň obrovská úľava, nech je ako chce.....bol to tyran a násilník! Všetci si vydýchli... Veronika určite najviac, hoci ako správna žena oplakala svojho muža.

Roky bežali a deti rastli. Dievčatá sa postupne vydali...len syn......Ten akosi viac pozeral na dno pohára ako po dievkach. Veronika mu nedohovárala...akosi v ňom začala cítiť vzdor a vybušnosť svojho mŕtveho muža. Naďalej chodila do kostola a modlila sa...a akási zlá vliezavá myšlienka v nej rásla, že jej mŕtvy muž predsa len ostal žiť a zase ju bude trápiť....v tele ich syna....modlila sa, nech to nie je pravda...nech to nie je tak...roky bežia...a syn?

Pije....veľmi pije...a ubližuje najviac svojej matke...svoje sestry považuje za nič a nechce aby svoju matku navštevovali...nechce, aby čo i len na chvíľku prišli k nim...drží svoju vlastnú matku tak nakrátko ako kedysi jeho otec. Len cesta do kostola a naspäť...musí mu slúžiť..tak ako kedysi slúžila vlastnému mužovi...história sa opakuje, píše sa iný rok, je iná doba ...a predsa....okolie tuší, čo sa deje, no nik nič nahlas nepovie....je to bolestivé a pre nás mnohých až nepochopiteľné, že syn vlastnú matku zneužíva a sexuálne obťažuje...môj článok nijak nepomôže...len poukáže na jeden príbeh, ktorý iste nie je ojedinelý...

Len zastaňme a zamyslime sa....

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?