Rím. Deň tretí. Druhá časť.

Autor: Alena Knoblochová | 21.11.2012 o 14:32 | (upravené 21.11.2012 o 15:46) Karma článku: 6,05 | Prečítané:  366x

Ostia - rekreačné mestečko neďaleko Ríma, kde k moru prebehnete aj bosí ( aj keď by som to neodporúčala). Kedysi však bolo pomerne významným prístavom.  More opustilo slávne mestečko a Ostia Antica sa musela po dlhé veky ukrývať pod nánosmi blata.

Náš "voľnejší deň" teda pokračoval k ruinám, kedysi pomerne strategického a významného prístavu, k Ostii Antice.

Trošku usmoklené počasie nás nemohlo odradiť od zámeru vidieť ruiny tohto mestečka, ktoré sa stalo akymsi letoviskom a miestom odpočinku slávnych v antickom Ríme. Vstupujeme do mesta časťou, ktorá zrejme kedysi tvorila okraj mesta, teda cez nekropolu, kde sa nachádzali okrem krýpt aj miestnosti na spaľovanie a ukladanie úrn, pomerne rozsiahla časť mesta to musela byť.

ostia anticaObdivujeme pomerne zachovalé murivo a čím viac postupujeme po mesta, tým viac nás toho mesto fascinuje svojou pomerne slušnou zachovalosťou.

ostia anticaPrechádzame ulicami, ktoré boli kedysi plné obchodíkov a veľkých trhov, môžeme vojsť a nadýchnuť sa časov, ktoré síce odišli, ale pri troške fantázie dokážeme v nich "nakupovať " a vidieť vznešených zákazníkov v tórach a krásnych šatách. Preskúmavame dokonca aj podzemnú časť mesta a len strach a netopiere nám nedovolia v tom pokračovať.ostia anticaV Cézarových kúpeľoch je krásne zachovaná časť pôvodnej mozaiky a dokonca ju rekonštruujú, čo poteší nejedno oko obdivovateľa. Súkromné priestory samotného cisára sú rozmerné a dávajú nám tušiť ich pôvodnú nádheru.

A tu už si uvedomujeme, že nás začínaju poriadne pobolievať nohy a keď vidíme koľko bulvárov nás ešte čaká, tak si s potešením sadáme do hľadiska amfiteátru.

ostia antica

Vyzerá to, akoby sa tu ani nikdy neprestalo hrať. Celá atmosféra antického mesta je úžasná a nasiaknutá zašlou pýchou svojej doby. Každý kameň, každý kúsok mramoru akoby vravel : "pozri sa, bol som tu dávno pred všetkým, v tej slávnej dobe...bol som tu a som.."

Nanovo vztýčené stĺpy svetýň tu stoja s nesmiernou hrdosťou a hoci sú to veci neživé, akoby aj oni boli pyšné na to, čím kedysi boli. Je to možno smiešne, že takto píšem o neživých veciach, ale takto nejak som sa tam cítila. Ako Alenka v ríši divov.

ostia antica

Čas však bol neúprosný aj k tejto nádhere a my už vidíme len zlomok toho, čo bolo kedysi tak hrdé a antickým svetom obdivované. S úžasom pozeráme na plán mesta a nechce sa nám veriť, že je tak rozsiahle.

ostia antica

Ak by sme chceli pokračovať v obhliadke, strávili by sme tu ešte pomerne značnú časť dňa a to sa nám veru nedalo, nakoľko priateľovi vypovedali službu topánky a plus k tomu všetkým nám postupne nohy. Únava si vyberala svoju daň a tak sme toho krásne mesto opúšťali s nádejou, že sa sem snáď ešte vrátime a pozrieme podrobnejšie. Určite za to bude stáť.

ostia antica

 

A takmer by som zabudla vás pripraviť na ďalší deň...

Je jasné, že kto bol v Ríme a nenavštívil Vatikán, tak akoby tam ani nebol. A to ani nemusí byť kresťanom, pretože tento maličký štát v meste je koncetrovaná krása, bohatstvo, okázalosť ale aj pýcha a nadutosť celých dlhých vekov, ktoré nám predkladala a dodnes predkladá. Takže dúfam, že sa tešíte na prehliadku najbohatšieho miesta na svete.

 

Pokračovanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Po vstupe do župy sa im začalo dariť.


Už ste čítali?