Rím. Deň tretí. Prvá časť.

Autor: Alena Knoblochová | 1.11.2012 o 22:05 | (upravené 1.11.2012 o 22:50) Karma článku: 5,38 | Prečítané:  315x

Všetky plány často stroskotávajú práve preto, že boli plánované vopred. Je skvelé byť spontánnym a meniť plán počas jeho diania..veď život je plný prekvapujúcich okamžikov. O pocitoch, okamihoch sú dni, tie, ktoré za to budú stáť aj v spomienkach...

Tak! A je tu deň, kedy sme si povedali, že dáme na chvíľku pokoj pamiatkam a pozrieme si talianske more. Po raňajkách si pozrieme trasu, nech neblúdime, pretože dnes sa po prvýkrát vydávame na cestu metrom. Pre mňa úplná premiéra. Metro je super a rímska doprava je skvele prepojená, či už pod zemou alebo nad ňou. Pokiaľ neopustíte cestovný okruh prechodom cez turniket, platí najlacnejší lístok nielen na metro,ale aj na vlak, ktorým sa dostaneme na Lido k moru.

Cestou si prezeráme architektúru mesta a prímestských častí, ktoré sa začínajú podobať bžným mestám, čím viac sa vzďaľujeme od centra. Večné mesto je predsa len mestom aj s tými "neokresanejšími" časťami. Napriek tomu si stále zachováva ráz mestečka dýchajúcim starovekosťou. Počas cesty si uvedomujeme, že predsa len nebudeme trčať celý deň len pri mori, aj preto, že dnešný deň nie je počasie na čľapotanie, ale aj preto, že sme predsa len chceli vidiet čo najviac zaujímavejších miest a vecí. Aj keď má more svoje čaro...a svoje čaro má aj talianska zmrzlinka! A tú najskvelejšiu sme objavili práve pri pobreží, v maličkom rekreačnom mestečku. A to bolo GELATO! Ovocná bola ovocná a nie žiadna numelá náhrada, ešte to ovocie aj vypadávalo z nej. A kávová! Skoro som odpadla! Úplne silná káva, aj farba aj chuť + upražené zrnká celej kávy. Nebíčko v papulke, povedal by poet. Ale kráčajme k tomu sľúbenému moru, ktoré nás víta vetrom a drobučkým mrholením. To však nemôže zastrašiť partiu nadšencov kúpania sa v mori, teda našu partiu a tak sa chlapi prezlečú do plaviek a na počudovanie miestnych, poskáču do rozvlneného mora.

more

More nesklamalo...je úchvatné, nekonečne pôsobiace a slané. Pozbierame si na pobreží pár mušlí a kamienkov...na pamiatku, nech máme niečo hmatateľné z tohto výletu. Po tradičnej bagete si začneme robiť nové plány, kam ísť...neďaleko sa totiž nachádzajú zaujímavé zrúcaniny starovekého mesta - miesta, kam chodili vládcovia, cisári a iní dôležití odpočívať, keď ich už omrzela svetovláda. Pozrieme si navigáciu a zhodneme sa, že predsa len chceme toto miesto vidieť, vyzerá to zaujímavo a tak sa poberáme smer starobylé vykopávky mestečka Ostia Antica.

Nie je ľahké sa tam dostať a od trate vlaku sa nám zdá, že to nie je ďaleko. No omyl, je to ešte dosť, ale neodradí nás to. A ani ten dotieravý dážď. Napokon už vidíme alej s obrovskými stromami a prístupovú cestu k historickým vykopávkam. Kúpime si lístky a môžeme vstúpiť.

Pozerám na dnešný čas, uff, je dosť hodín, tak vstup sa odkladá, nech si odpočinieme, pretože netušíme, koľko nás toho čaká za vstupom. Dnes sa s vami lúčim, ale žiadne strachy, vezmem vás dnu, na prehliadku Ostie Antici, veď máme už lístky v rukách.

ostia antica

Pokračovanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?