Rím. Deň druhý. Prvá časť.

Autor: Alena Knoblochová | 17.10.2012 o 22:20 | (upravené 17.10.2012 o 23:20) Karma článku: 7,23 | Prečítané:  413x

Rím...krásne mesto, plné skvostov, nádherných budov, pamätníkov, sôch, ulíc a fontán.... A zároveň plné žobrákov...sú všade, sú tichí ale aj hluční a dotieraví...sú to žobráci Ríma...akési kráľovstvo žobrákov..

Ráno vstávame znovu skôr a už raňajkujeme v neďalekej living room, kde máme jedlo na spôsob švédskych stolov. Dostali sme radu, aby sme určite vyskúšali kapučíno, takže deň začíname takmer všetci šálkou hustého moku. "Vedúci" našej výpravy nám ešte na izbe rozpovie plán na dnešný deň a môžeme vyraziť. Prvé kroky vedú do neďalekeho kstola - baziliky Santa Maria degli Angeli, ktorú máme prakticky cez cestu.

santa maria degli angeli

Fascinujúce dielo ľudských rúk sa nám naskytne ihneď po vstupe a cítime, že toto nie je bežný kostol, ako ostatné. Ak zakloníte hlavy s nami, uvidíte nad sebou oblohu, krásna kupola dotvorená modelom oblohy, ktorý hrá všetkými možnými farbami. Chrám je samozrejme prerobený z veľkolepých Diokleciánových kúpeľov, ktorého zvyšky ešte rozpoznať opodiaľ.

slnecny kalendar

V chráme sa nachádza aj úžasný slnečný kalendár, ktorý je súčasťou pôvodnej mozaiky na podlahe a nevtieraným spôsobom prechádza časťou chrámu. V ozdobnej štuke oproti kalendáru sa nachádza otvor, ktorým dnu svieti slnko a tým ukazuje fázu v roku.

Baziliku pretvoril a vyzdobil slávny Michelangelo a nachádza sa tu niekoľko hrobov slávnych osobností. Vychádzame z tohto chrámu zo zvláštnym pocitom...je smutné, že chrám bol vytvorený zo starovekých kúpeľov...a to ešte netušíme, aké rôzne "prerábky" nás v Ríme čakajú. Vychádzame na krásne námestie

plazza republica Plazza della Repubblica. Krásne a obrovské námestie samozrejme s fontánou. Fontány sa v dnešný deň stali pre nás cieľom, pretože naša výprava sa poberie k najznámejšej fontáne Ríma....

Fontana di Trevi. Cieľ cesty jasný, takže po krátkej prestávke na obrovskom námestí, pokračujeme ku krásnej fontáne, ktorú zdobia sochy, tvoriace priečelie budovy. Prechádzame po výnimočnej rímskej ulici Corso, ktorá je hlavnou a najcentrálnejšou ulicou mesta. Maličkými uličkami sa dostávame k cieľu cesty.

di trevi

Je to miesto plné turistov a každý sa chce odfotiť na tejto fontáne. Strážcovia zákona prísne dohliadajú na túto pamiatku a nekompromisne vyháňajú odvážlivcov, ktorí sa chcú odfotiť v čo najbizardnejších polohách a čo najbližšie k súsošiu. Uprostred sa nachádza impozantná socha Poseidona v koči, ktorý má tvar mušle. Po stranách sú výjavy z histórie tejto fontány, opradenej legendami. Tak ako v celom meste aj tu sa nachádza vynikajúca voda...legenda vraví, že kto sa z fontány napije, zaručene sa do Ríma vráti.

Neskúšame z nej piť, ale vrátiť sa určite chceme. Dnešné rozprávanie a potulky ukončíme tu, v slnečných lúčoch, pri krásnej fontáne...ponaťahujeme si unavené nohy, pretože nás čaká poriadna záťaž pre ne...

Čo to bude???? Nechajte sa prekvapiť.

 

Pokračovanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?