Rím. Deň prvý. Druhá časť.

Autor: Alena Knoblochová | 10.10.2012 o 20:38 | (upravené 10.10.2012 o 21:41) Karma článku: 6,72 | Prečítané:  522x

Rím je nádherný a s odstupom času už ostávajú len tie krásne spomienky, už nohy nebolia a na únavu sa už dávno zabudlo. Tak hor sa, pokračujeme v prechádzke.

Už sme sa nasedeli dosť, je čas pokračovať v prechádzke po Fore Romane. Je to časť starovekého Ríma, kde sa dial všetok verejný život. Kde sa diskutovalo, chodilo na prechádzky, kde boli dôležité verejné budovy...

Titov oblúk

Cesta začína pri Víťaznom oblúku Tita. Je pomerne jednoduchý a je nám jasné, že výzdoba skončila na inom, už spomínanom oblúku (Konštantínovom). Aj tak je však stále krásny. Pôvodné zvyšky starobylej cesty mestom nám dávajú tušiť, aká krásna a veľkolepá to musela byť ulica.

venušin chrám

Po obrovských schodoch sa vyberieme k miestu, kde stál asi najkrajší a najhonosnejší chrám na tomto fore, venovaný bohyni Venuši. Už len pár stĺpov a zvyšky chrámu ukazujú aký obrovský a krásny bol.

 

venušin chrám

Musel byť nádherný, keď tu stál. Pokračujeme k obrovskej stavbe, ktorou bola Maximiliánová bazilika a cítime sa tak strašne maličkí.

Cítiť ako sa v klenbách preháňa vietor...ten tu bol aj v dobe slávy tohto chrámu...a len hukot áut z opačnej strany nás vracia späť, sem, do reality.

Prechádzame sa pomaličky pomedzi zvyšky chrámov, ktoré boli kedysi pýchou tohto mesta a jemne hladkáme mramorové zvyšky stĺpov..mesto ešte aj dnes dýcha na svojich návštevníkov hrdú krásu a hoci mnohé staroveké stavby skončili ako ruiny, stále akoby nám chceli ukázať, že my sme smrteľníci, zato oni...oni tu ostanu naveky...

forum romanum

Hej...večné mesto, žiadne iné mesto nedýcha tak históriou ako Rím. Tou kultúrnou rozmanitosťou, obrovským rozsahom pamiatok a širokou škálou, čo sa týka historického vývoja, je jedinečným. Môžeme si v hlave prejsť všetky mestá sveta, ale nenájdeme v žiadnom takú obrovskú historickú stopu celými dejinami ako práve tu...

V meste nachádzame vykopávky Trajanovho fora, kde sa vo veľmi perfektnom stave nachádzaju trajanove trhy, jeho obelisk a v neposlednom rade aj jeho bronzová socha.

Zo starovekej časti Ríma sa presúvame unaveným krokom ku krásnej stavbe - pamätníku Vittoria Emanuela II. Pamätník je však v dnešný deň zatvorený, takže si snehobiely monument prezeráme len spoza zamrežovanej ulice.

campidoglio

"Vedúci výpravy" pozrie do mapy a zistí, že neďaleko sa nachádza Campidoglio - Kapitol, kedysi posvätné miesto bohov, dnes námestie, kde sa nachádza múzeum a krásna socha jazdecká socha Marca Aurelia. Schodište k tomuto miestu navrhol sám velikán Michelangelo, ktorý vlastne prerobil celé toto posvätné miesto na želanie vtedajšieho pápeža na terajší stav.

Prešli sme si prvý deň poriadny kus cesty a unavení, ale nadšení z prvého dňa prichádzame do izbyčky hostela, aby sme načerpali novú silu do ďalších dní, ktoré sú pred nami. Je toho ešte poriadne veľa pred nami a chceme skúsiť nemožné, pozrieť čo najviac.

Verím, že sa tešíte na ďalší deň ... ja sa teším...

Pokračovanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?