Rím. Deň prvý. Prvá časť.

Autor: Alena Knoblochová | 4.10.2012 o 18:49 | (upravené 4.10.2012 o 20:46) Karma článku: 8,72 | Prečítané:  611x

Rím, to mesto miest, sľubuje  od prvého okamihu vtiahnuť nás do deja svojich veľkolepých tajomstiev a tešíme sa na každý jeho príbeh...mesto lesku a slávy...ale tiež aj biedy a kriminality...aj to je a bude Rím..

Pondelok

Vstávať budeme skoro, aby sme stihli pozrieť čo najviac pamiatok a zaujímavých miest. Preto po výdatných raňajkách ešte z "domoviny" a s nadšením vyrážame do ulíc. Náš cieľ je majestátne Koloseum, Forum Romanum a popri tom ešte uvidíme.

Avšak naše nadšenie schladzuje nepríjemný zážitok v podobe vreckovej krádeže. Priateľ prechádza cez cestu pomedzi autá a za ním sa tlačí malá skupinka mladých počerných ľudí. Našťastie si priateľ okamžite uvedomuje, že má vrecko ľahšie o peňaženku, v ktorej sa nachádza pomerne veľká časť peňazí, ako aj všetky doklady a platobné karty. Okamžite zastavuje partiu a energicky si pýta svoju ukradnutú peňaženku. Keďže nik iný okrem nich nešiel tým miestom, je nám jasné, že oni sú zlodejmi. Jasne, že sa vyhovárajú a tvária sa, že nerozumejú, čo od nich chce. Našťastie sa vráti celá naša skupina aby zistila, čo sa deje a to mladých zlodejov vyplaší a jedno dievča vystrašene vyhodí peňaženku pod dvere starého kostola. (Zrejme ich vystrašila aj slovansky znejúca reč, keď sme začali rozprávať) Netušíme, čo za národ to je, ale od tejto chvíle sa stávame ostražitejšími, pretože ak by táto príhoda dopadla zle, už by sme mali dávno po krásnej dovolenke a všetkých príbehoch.

Toľko k rannej príhode a už vyrážame do ulíc Ríma,aby sme poprezerali a nafotili, čo len pôjde. Vyzbrojení mapkou a obrovskou chuťou začíname našu týždňovú výpravu cestou ku Koloseu. Táto stavba je symbolom Ríma tak ako je v Paríži Eifelovka. Preto je prvenstvo na mieste. Po ceste nás však nenechá chladnými chrám " Santa Maria Magiore ", ktorý sa nám páči asi viac zo zadnej strany ako z hlavnej. Je jasné, že pôvodne na jeho mieste stál pohanský chrám, v tomto prípade šlo o chrám zasvetený Junone.

Námestiu samozrejme kraľuje obelisk, ktorý je "pokresťančený" krížom.

A my pokračujeme, pretože Koloseum na nás už z diaľky vykúka spoza domov. Pešo o nášho hostelíku je to skutočne neskutočne blízko.

A sme tu.

colloseo

Jeho veličenstvo Colosseo alebo aj Flavian amfiteatre. Je nádherný a dych vyrážajúci. Kolosálna stavba, ktorú postavila vtedajšia civilizácia bez použitia akejkoľvek techniky. Div sveta, aj keď nie je divom. Keˇsa dotýkate jeho múrov, akoby z nich na vás rozprávali tisíce ľudských príbehov, životov, ktoré tu boli, žili, bojovali, trpeli a zomreli.

koloseum

Um človeka a moc, ktorá prinútila ľud postaviť niečo tak ohromujúce. Aj dnes a ešte mnoho, mnoho rokov bude táto stavba ohurovať ľudstvo. Prepracovanosť do detailov, dômyselné mechanizmy, to všetko v dobe, kedy sa v našich končinách predkovia správali ešte nanajvýš primitívne.

Je mi každej zničenej pamiatky veľmi ľúto a moc by som chcela aspoň na chvíľku zažiť dobu, kedy rozkvitala sláva tohto kolosálneho diela. Prechádzame sa celé hodiny týmto monumentom a neprestávame s údivom prezerať už pomerne zvetralé vysoké steny, pozostatky múrov a schodíšť, obrovskú elipsu arény a tajuplné podzemné chodby, tvoriace labirint pod arénou.

Odpočinok v parku neďaleko Domus Area, nám padne vhod pred ďalšou výpravou na slávne Forum Romanum. Je veľká škoda, že Domus Area je dlhodobo zatvorený z dôvodu rekonštrukčných prác, pretože aj spoza plota je poznať, že ide o veľmi krásnu pamiatku z doby rímskej.

Tak hor sa! Na forum, kde sa v čase rímskej žil všetok verejný život.

Cesta začína od víťazného oblúka Arco di Costantino. Dal ho postaviť cisár Konštantín po víťazstve nad Maxentiusom.

Zaujímavosťou je, že materiál na jeho stavbu bol použitý zo starších víťazných oblúkov z fora, napr. z Titovho, preto sa tento víťazný oblúk posmešne nazýva "Ezopovou strakou".

Pokračujeme po cestičke, ktorá mierne stúpa hore popri pozostatkoch obrovského viaduktu, pri ktorom sa cítime nesmierne maličkí.

 

viadukt

A cesta stúpa k slávnemu Palatino. Miesto, kde prebývali mnohí panovníci a slávne osobnosti čias rímskych.

 

 

Krásne záhrady, parky a fontánky, toto si predstavujeme pod pozostatkami, ktoré vidíme. Pomerne slušne zrekonštruované palácové miestnosti nechávajú tušiť krásu a prepych tohto miesta.

Musíme však pokračovať, pretože každý úchvatný výhľad nad týmto miestom nám prezrádza, aká veľká cesta nás ešte čaká.

Samotné Forum Romanum je obrovské miesto, plné pamiatok, ktoré chceme vidieť, dotknúť sa ich a na pamiatku odfotiť.

Už teraz viem, ako ťažko bude zaznamenať a popísať každé jedno miesto , ktoré sme v ten deň prešli, preto zrejme budem musieť prerušiť moju prechádzku tesne pred samotným vstupom na forum a ponechať si prechádzku po Vie Sacre ako aj prehliadku ostatných krásnych miest a chrámov na ďalšie pokračovanie.

Sadnite si preto spolu s nami na lavičku pred Palatino a odpočiňte si pred ďalšou "cestou".

 

Pokračovanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?