Predsudky - vydatá žena - deti

Autor: Alena Knoblochová | 27.8.2012 o 22:19 | (upravené 27.8.2012 o 22:41) Karma článku: 4,49 | Prečítané:  890x

Myslela som si, že 20.storočie bolo akymsi mostíkom na prekonanie zastaralého myslenia našich predkov a že 21.storočie je storočím, kedy sme už len a len pokrokoví, no hlboko som sa mýlila....čo sme si preniesli a čo ostáva asi hlboko zakorenené v životoch sú.... predsudky.

Napokon som sa rozhodla, že článok o predsudkoch o vydatej žene ešte doplním. Čo ma k tomu viedlo? Nechtiac som zabudla na časť života takmer každej vydatej ženy a to výchova detí. Píšem takmer, pretože nie každé dnešné manželstvo je obohatené o ratolesti - deti. Niektoré z vlastného rozhodnutia a iné z rozhodnutia prírody nemajú tieto stvorenia, čo prinášajú do života nielen radosti, ale samozrejme aj kopu starostí.

Výchova detí...niekde na začiatku, keď spolu s partnerom hladká budúca mamina bruško, je dohoda, že budú aj na túto časť života spolu. Ono je to pekné, dohodnúť sa, ale často je skutočnosť iná. Teraz pozor! Stretávam sa s veľkým množstvom mužov, ktorí sa starajú až gýčovo príkladne o svoje detičky. A som tomu veľmi rada, že nastupuje taký trend. Pred pár rokmi, nie veľmi dávno, však bola výchova detí čisto na bedrách matky. Keď bolo dieťa dobré, bolo ockove, ale keď neposlúchalo, hneď bolo " choď za mamičku!"

Ocko si nejak nevedel rady s revúcim uzlíkom nervov a tak mamina, obložená varením a inými vecami okolo domácnosti, často musela utekať utíšíť plačúce batoľa. Tak nejak to vyzerá ešte aj dnes. Chlapi sa radi ukazujú akí sú vzorní oteckovia, ale keď nastane rev, hľadajú vypínač na vypnutie . Nie je to také jednoduché. Ono je ľahké dať dieťa matke, tu máš, urob s tým niečo nech to nereve a potom si predostrieť pred seba noviny a tváriť sa, že sa vás to netýka. Dieťa si berie príklady z nás od útleho detstva a tak sa môže stať, že model otec - nohy vyložené pred telkou, noviny na nose, pivo po ruke, si vezme so sebou aj do svojej rodiny, až si ju jedného dňa založí. Potom nám neostane nič iné povedať, len, že je celý otec a tak to skutočne môže byť. Nechcem nejak spochybňovať úlohu otca v rodine, to vôbec nie, ale stáva sa to jednoducho stále.

Akoby sme sa hneď narodili s DNA, v ktorom máme vpálené, že ak sme dievčatká, čaká nás hneď úloha žienky domácej, ktorá dokáže vychovať bezchybné dieťa, postará sa o chod domácnosti a zvládne byť aj okúzľujúca manželka. A chlapec, ten to má ľahučké. Stačí sa pričiniť pri tvorbe detí, zarobiť dosť peniažkov, trochu sa pohrať s ratolesťami, občas niečo múdre povedať, občas sa s manželkou pochytiť a ostatné už je len zábava. Hej, znie to trochu nadnesene, trochu proti mužom, ale niekedy mám pocit, že inak to asi ani nebude. Takto sme naprogramovaní od dávnych čias a tak aj výchova detí je viac na ženách ako na mužoch a to si myslím, je niekdy na škodu. A mám pocit, že si tak trochu za to môžme samé.

Možno by proste len stačilo nechať ich viac sa realizovať, viac nechávať samostatne sa rozhodovať, neriešiť všetko za nich, a nechať ich viac času s deťmi. Určite sa im nič nestane ak nie sú uplne mimo, veď deti sú aj ich...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?