Až raz odídem....

Autor: Alena Knoblochová | 18.1.2012 o 16:35 | (upravené 18.1.2012 o 17:21) Karma článku: 5,10 | Prečítané:  1060x

"Aké je nehanebné a poburujúce sa takto chystať na vlastnú smrť! Čo sú to za nápady! Si ako nejaká emácka pubertiačka, čo pobehuje vyšinutá po svete! Schop sa! Si dospelá žena! Máš deti."....."Áno mami, ahoj...."

Vždy mala podivné, akési morbídne predstavy o svojom živote a filozofiu, ktorá druhých ľudí desila...možno to začalo pred rokmi jej prvou silnou depresiou, možno sa v jej mozgu vážne niečo zmenilo. Nikdy pre ňu nebol problém hovoriť o smrti, zvlášť o vlastnej. Dokonca isté obdobie mala nachystané oblečenie do truhly a na smrť vyľakala tým vlastnú rodinu. Vravievala, že by nestrpela, keby ju rodina obliekla do niečoho ružového a už teraz je nahnevaná na nich, ak to spravia. Vypracovala si vlastnú predstavu o pohrebe a všetkom okolo toho. Aká hudba jej má hrať počas obradu, aké kvety chce, aby jej ľudia nosili, dokonca dala komusi z rodiny príkaz, aby nikoho bez ruží nepustil na obrad. Najskôr to každého poburovalo, ale napokon si rokmi na jej predstavy všetci zvykli.

Cez depresívne dni si prezerala stránky s urnami, pretože po čase došla k presvedčeniu, že istota je istota a preto sa dá spopolniť. Vydumala si v hlave, že bude musieť svoje posledné želanie niekam napísať a niekomu zveriť, aby to napokon nepokazili.

Teraz si poviete, bože , čo za človeka je táto osoba, ale v skutočnosti to bola stvora plná života, samá radosť, úsmev pre každého, koho zachytil jej pohľad. V podstate veselá a obľúbená...nik nemal na ňu krivého slova...len bola trochu výstredná veci okolo smrti.

Mala priateľa, s ktorým mali neskutočne krásny vzťah, plný smiechu a ľudského pochopenia a hoci sa jej manželstvo nepodarilo, na lásku verila. V tom jej jej priateľ veľmi pomáhal. Nebol to klasický spoločný život, ale so smiechom mu vravievala, že budú žiť takto a za desať rokov sa vezmú. Majú čas...

Po čase trochu ochorela. Nevšímala si to, že pochudla, že jej to povedalo viacero známych, že jej to vraví kde - kto. Rutinná prehliadka na gynekológii. Odbery. Niečo jej vravelo, že tá krv tam nemá byť. Po mesiaci výsledky vraveli a pýtali kontrolu. A nové odbery...pozitívne....nezosmutnela. Ostala pokojná...v papiernictve si kúpila sadu dopisných papierov.

Doma sa usmiala na dcéru a papier položila na stôl. Na otázku, na čo jej to je, odpovedala na posledné želanie. Dievča len prevrátilo oči do stropu. Už bola zvyknutá.

 

Napísala list synovi...aby sa postaral o svoju sestričku a nikdy nikomu nedovolil ublížiť jej, nech kúpi bielu truhlu... List dcére..aby jej pohreb bol presne podľa inštrukcií, ktoré jej tu necháva, hudba, kvety, jej čierne šaty...nech nezabudne na topánky a vloží jej do dlane čínsku mincu...nech má pre prevozníka a jednu bielu ružu chce mať aj v ruke.....list kamarátke..nech dohliadne na to, ako zvláda pohreb dcéra....a že ich má veľmi rada...list svojmu priateľovi..."odpusť mi, láska, že sa asi našej svadby nedožijem, ale aj tak ťa budem ľúbiť a sledovať niekde z inej dimenzie, ako sa bezo mňa máš...."

List právnikovi...aby odovzdal všetky listy tesne po smrti všetkým, ktorým budú adresované a nech dohliadne, aby jej telo bolo spopolnené...urnu dostane po kuriérovi...

 

Sedela nad napísanými listami a uvažovala, či má strach...ak by sa spýtala mňa, asi by som povedala ano..nie o seba, ale o tých, čo tu ostanú...

Ticho zbalila tašku s pár vecami a listami. Zamkla dvera a kľúče skončili v bielej schránke...myslím, že nebola smutná...nevidela som jej do tváre, ale tuším, že úsmev mala na tvári, možno korenený slzami, ale on tam bol...

 

A zomrela? Niekto by sa mohol spýtať....myslím, že jej telo áno, ale ona, ona tu ostala. V každom kúsok z nej ostal, hoci si priala spáliť svoje osobné veci....každý z nás mal z nej kúsok v sebe...aj ja...ráno pozerám na ňu občas do zrkadla a skúšam si jej úsmev.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?