S papierom alebo bez?

Autor: Alena Knoblochová | 2.1.2012 o 16:48 | (upravené 2.1.2012 o 17:25) Karma článku: 4,52 | Prečítané:  1110x

Rozvodovosť na Slovensku má z roka na rok rastúcu tendeciu. Pomer rozvodom voči sobášom stúpol....čo sa to deje? Takto to predsa ešte pred pár rokmi vôbec nevyzeralo....

Po včerajšom "veštiarskom" blogu sme rozoberali s kolegyňami v práci dosť horúcu tému tejto doby a to, život v manželstve, alebo nadivoko. Keďže väčšinou sú už všetky šťastne alebo menej šťastne vydaté, pýtala som sa ich, ako by reagovali, keby ich deti prišli domov s tým, že so svojim partnerom síce čakajú prírastok, ale nemienia sa vziať.

Názory boli pomerne vyrovnané. Vraj nebudú vlastným deťom brániť v ich rozhodnutiach, je to ich život. Pýtala som sa aj starším žien a tie síce súhlasili, že treba dať deťom voľnú ruku, ale život bez papiera by celkom neschvaľovali. Predsa sme len pomerne silne kresťanská krajina s hlboko zakorenenými predsudkami, alebo tradíciami, je jedno, ako to nazveme a našli sa názory aj u mladších ročníkov, že svadba je krásna vec a túžia mať svadbu a manželstvo s veľkou rodinou. Také "kým nás smrť nerozdelí".

Niektoré názory sa dosť preli, napríklad jedna pani vravela, že rodičia, ktorí majú zlé až otrasné skúsenosti v manželstve, dovolia svojim deťom rozhodnúť sa žiť nadivoko. Oponovala jej iná pani, že ona je síce šťastne vydavá už viac ako dvadsať rokov, ale je proti manželstvu. Vraj láska je slepá a manželstvo oči otvára. Zasmiali sme sa na tom a s tým som si sadla ku svojej kamarátke.

Keď tak na celú vec hľadíme, rodina veľmi ovplyvňuje životy mladých rodín. Názor väčšiny v rodine občas pretláča na svetlo predsudky a poukazuje na to, čo povedia ostatní, čo povedia ľudia z okolia. Kým sme mladí, je nám názor druhých častokrát úplne ukradnutí, robíme si čo chceme. Po čase sa na vec pozeráme inak a triezvejšie.

Ak by som mala povedať svoj názor, zrejme som za pár rokov života na divoko. Či už s dieťaťom, alebo bez. Nech si mladí vyskúšajú, či dokážu vedľa seba žiť denne. Či ich romantické zaľúbenie, ktoré je často v začiatkoch vydrží aj po rokoch, či k sebe skutočne patria.

Nech potom nie je neskoro, keď si po roku, piatich nemajú čo povedať a žijú akoby zo zotrvačnosti. Že ten krok pred svedkami bol unáhlený a štatistika rozvodovosti na Slovensku má zase o bod viac.

Hej, štatistika. Kto vlastne je vinný za taký obrovský nárast rozvodovosti? Právnici hádžu vinu na psychológov a oni zase na legislatívu. Prehadzujú si túto ošemetnú situáciu ako horúci zemiak. Kto za to môže?

Myslím, že nedokážeme odpovedať jednoznačne. Sme predsa ľudia so svojimi chybami, problémami, starosťami, omylmi. Tak ako unáhlené manželstvá sú aj unáhlené rozvody. Je ťažké vrátiť slovo späť aj v jednom aj v druhom prípade. Každý sme si však strojcom svojho šťastia. Je len a len na nás, akú cestu si zvolíme....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?