Sú sny....

Autor: Alena Knoblochová | 27.12.2011 o 19:36 | (upravené 27.12.2011 o 20:03) Karma článku: 1,53 | Prečítané:  484x

Nedávno som pozerala horor "Nezvratný osud"...nebudem písať o tomto horore, chcem len napísať, že osud nám dáva to, čo nám musí dať....tak ako život, aj smrť....

Píšu sa roky päťdesiate a Hana unudene sedí v prednáškovej miestnosti. Napravila si svoje nadýchané, vlastnoručne ušité šaty, aby sa jej nepokrčili a oprela sa lakťami o lavicu. Keď sa po triede poobzelala, videla podobne nudné tváre svojich spolužiakov, ktorí ticho odfukovali zo spotených čiel ofiny. Sparno a musia tčať na prednáške.

Hana uvažuje nad poobedím, kedy sa má stretnúť so Števom. Už pracuje, neďaleko v oceliarňach. Zatvorí oči a predstavuje si jeho upracované ruky. Tancovala s ním nedávno na jednej tancovačke v mestkej tančiarni. Páči sa jej. A ona vie, že sa páči jemu.

Ale vie, že sa páči aj Janovi. Vždy ju čaká na stanici pri vlaku, keď ide na víkend domov. Nie je zlý, ale je taký mĺkvy. Celú cestu na ňu hľadí ako na svätý obrázok. Kamarátky sa vždy uškŕňajú a šťuchajú jedna druhú. Nepovie jej skoro za celú dobu jediného slovka. Vždy jej tíško nesie tašku až k ich domu a ona sa mu poďakuje a hotovo. Je nesmelý, aj keď je pekný. Taký dedinský chlapček.

A ešte je tu Slavo. Zoznámila sa s ním na kamarátkinej svadbe, kdesi na juhu Slovenska. Taký hlučný a zábavný. Hneď si padli do oka a pretancovali spolu celú svadbu. Často si predstavuje, aká by bola jej svadba s týmto veselým a spoločenským chlapcom. Ako by sa dosýtosti vytancovali, pretože veľmi dobre tancuje. Zaviedol by ju do toho svojho domu, kde žije s rodičmi. Jeho matka vraj nikdy nemusela robiť a otec je prísny robotník kdesi na stavbách. Chovajú všetko, čo sa na dedine chová a ona by sa naučila o všetko sa postarať. Mali by spolu dve deti. Chce dve deti. Najskôr dievčatko a potom chlapčeka. Dievčatko by sa volalo Katka a chlapček, to si ešte rozmyslí.

Určite by si v neďalekom meste našla skvelú prácu, veď má dobrú školu. Na všetkých by bola milá a dobre by vychádzala aj so svokrovcami. Síce to ide ťažko, no tak by si postavili dom. Trebars na blízkom pozemku. Asi to zožerie veľa peňazí. Čo už taký je život. Snáď budeme všetci zdraví, aj keď jej synček sa jej nejak nepozdáva, zaostáva vo vývine. Ach, nakoniec mu diagnostikujú ťažkú epilesiu. Plačú všetci, ale ona chce byť silnou, zvládnu to. Slavo je z toho nešťastný a začne viac piť, nezvláda chorobu syna. Hanke je ľúto, že sa tak spúšťa, a nerozumie mužskej logike. Snaží sa rodinu udržať pokope a zakrýva hanblivo alkohol muža. Svorka jej vyčíta, že si ho nevie udržať doma. Hana deň, čo deň plače tíško v zadnej spálni a hladká tváričku svojho syna. Slavo zase prišiel opitý. Nerobí hluk, ani im neubližuje. Len páchne pálenkou a ostane spať na chodbe.  Je zima a Slavo raz nešťastnou náhou padne do potoka a rozbije si hlavu. Ráno ho nájdu chlapi idúci do práce zmrznutého.

Hana plače a nešťastne pozerá na rozostavaný dom, zamračených svokrovcov a svoje choré dieťa....toto je veľa. Svokra k nej pristúpi a ťahá ju za rukáv, niečo mrmle.....

 

V tom sa Hanka zobudí a je na prednáške. Kamarátka ju myká za rukáv, že je koniec a či ide s nimi do mliečneho baru. Hanka si vydýchne, že to bol len sen a veselo sa schytí so spolužiačkami do mesta.

Večer na internáte nájde na vrátnici list od kamarátky z juhu Slovenska. Pozýva ju na krstiny svojho prvého dieťaťa. Krstným otcom má byť Slavo.....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?